Lieksan leipomomyymälässä eletään vilkkainta vuodenaikaa. Kesä tuo mukanaan niin mökkiläisiä kuin matkailijoita eri puolilta Suomea. Myymälävastaava Seija kertoo, että hyvä sää houkuttelee väkeä liikkeelle ja tutut kesäasiakkaat palaavat vuodesta toiseen. ”Karjalanpiirakat, kukot ja kokonaiset ruisleivät ovat suosikkeja, ja mökkiviemisiksi lähtee usein paperipussiin pakattu Tuliaisleipä.”
Turisteja on tullut Hangosta, Kotkasta, Riihimäeltä ja Turusta asti. Osa on ohikulkumatkalla, osa kiertää Pielisen kauniita maisemareittejä, joissa suosittuja pysähdyspaikkoja ovat muun muassa Paalasmaa, Rekiniemi, Koli ja Bomban alue Nurmeksessa. Seija kertoo, että kesä on kiireistä aikaa myös henkilökunnalle: tavaraa tarvitaan enemmän ja asiakkaita riittää. Työn vastapainona hän nauttii kesästä pyöräillen jopa yli 50 km lenkkejä ilman sähköavustusta, hoitaa kotia ja viettää aikaa vesillä.
Myymälän arkea elävöittää myös kesätyöntekijä Eino, joka on aiemmin ollut myymälätöissä ja pääsi tänä kesänä kokeilemaan myös toimistotöitä. ”Yllättävää oli, kuinka mukavaa ja vaihtelevaa työ oli toimistolla – asiakaspalautteisiin vastaaminen ja tilausten tallentaminen oli kiinnostavaa.” Nyt Eino työskentelee jälleen myymälässä, ja suosittelee asiakkaille vaniljapitkoa ja tuoreita piirakoita – vaikka vaniljapitko on niin hyvää, että sitä on tullut jo syötyä vähän liikaakin, hän nauraa.
Vapaa-ajalla Eino kalastaa ja pelaa lentopalloa kavereiden kanssa Ahvenisen kentällä, joka sijaitsee kätevästi Lieksan, Enon ja Joensuun keskivälillä. ”Kesä menee nopeasti, kun on hyviä kavereita ja tekemistä.”
Lieksan leipomomyymälä palvelee arkisin klo 8–15 Kevätniemessä. Nurmeksen leipomomyymälä palvelee arkisin klo 8-16 Itä-kaupungissa. Valikoimasta löytyy laaja kattaus Porokylän Leipomon perinteisiä ja gluteenittomia tuotteita sekä kahvipiste, jossa voi pysähtyä herkuttelemaan ja hengähtämään.
Tervetuloa piipahtamaan – kesän parhaat kohtaamiset syntyvät tuoreen leivän äärellä!