Tuoretomaattikeitto ja ruisjälkkäriä
Ruisjälkkäri

Tuoretomaattikeitto ja ruisjälkkäriä

Maukas tomaattikeitto tuoreista, kypsistä tomaateista yhdistettynä sitkeään ja rouheiseen Ruisjälkkäri jälkiuunirukiiseen. Sadepäivän suosikki tai sopivan kevyt alkukeitto illalliselle.

Ainekset

Ainesosat:

1 kg kypsiä kotimaisia tomaatteja

1 keskikokoinen sipuli

2 valkosipulinkynttä

2 rkl tomaattisosetta

1 dl vettä

1 tl suolaa

1 rkl oliiviöljyä

ripaus sokeria

ripaus mustapippuria (halutessasi voit käyttää basilikaa)

2 dl ruokakermaa

Pinnalle ja keiton kaveriksi 

Ranskankermaa

Porokylän Ruisjälkkäri – rukiinen jälkiuunileipä

 

Ohje

Kuori ja hienonna sipuli sekä valkosipulinkynnet. Huuhdo ja kuutioi tomaatit, poista kannat. Laita hienonnettu sipuli kattilaan ja kuullota öljyssä, älä ruskista. Lisää joukkoon kuutioidut tomaatit, tomaattisose ja vesi. Mausta suolalla, sokerilla, pippurilla ja halutessasi basilikalla. Kuumenna kiehuvaksi ja keitä kannen alla noin 5-10 minuuttia. Seuraavaksi soseuta keitto sauvasekoittimella, lisää ruokakerma ja kiehauta keitto. Maistele keittoa ja mausta lisää tarvittaessa.

Vinkki; voit korvata veden kasvisliemellä, vähennä silloin suolan määrää ja lisää suolaa tarvittaessa valmiiseen keittoon.

Keiton kera sopii hyvin nokare ranskankermaa ja Porokylän ihana jälkiuuniruis Ruisjälkkäri maistuu täydellisesti keittoruoan kanssa.

Tutustu tuotteeseen

Oletko jo tutustunut näihin?

Maukasta vaihtelua aamu-, väli- tai iltapalaksi sekä juhlahetkiin – Porokylän Leipomon valikoimasta löydät näppärät vaihtoehdot mihin tahansa tilanteeseen.

Katso reseptit maistuviin herkkuihin.

Upside down kirsikkakakku
porokyla-olove-suklaacookie-tuotekuva

Upside down -kirsikkakakku

Savulohi uunijuustokakku
Saaristolaisleipä 500 g

Savulohi-uunijuustokakku Saaristolaisleivällä

hummustrio
Korpikulkijan Ruispalat 6 kpl / 330 g

Hummustrio – Klassinen, Punajuuri & Paprika-Chili

Korpikulkijan pesto-mozzarellaleipä
Korpikulkijan Ohut Täysruis

Korpikulkijan pesto-mozzarellaleipä

Sitruunainen Graavilohi & fenkolisalaatti
Korpikulkijan Ohut Täysruis

Sitruunainen Korpikulkijan graavilohileipä & fenkolisalaatti

Haluan jättää ideoita tai toiveita leipomolle

Joten jos sinulla on jokin idea tai toive niin kerro se meille täyttämällä palautelomake.

Toivo Porokylän tuotteita omaan kauppaasi

Haluaisitko nähdä Porokylän Leipomon tuotteita omassa lähikaupassasi? Siirry kaupan sivulle ja jätä toive.

Tilaa uutiskirjeemme

Mitkä seuraavista aihealueista kiinnostavat sinua?