Tässä herkullisessa reseptissä haudutettu punakaali ja vuohenjuusto yhdistyvät täydellisesti Porokylän palaleivän rapeuteen. Aloita hauduttamalla ohueksi suikaloitu punakaali pannulla voissa, lisää joukkoon tilkka punaviinietikkaa, suolaa ja pippuria, ja anna hautua, kunnes kaali on pehmeää ja karamellisoitunutta. Levitä paahdetun palaleivän päälle vuohenjuustoa ja lusikoi haudutettu punakaali sen päälle. Koristele halutessasi tuoreilla yrteillä, kuten persiljalla, ja nauti lämpimänä!
1 pkt Korpikulkijan Kaurapaloja
700 g punakaalia
1 tl punaviinietikkaa
1 omena
1 rkl voita
1 tl suolaa
pippuria
1 prk levitettävää vuohenjuustoa
Suikaloi kaali ohuiksi siivuiksi. Sulata voi pannulla ja lisää kaalisuikaleet. Kypsennä n. 10 minuttia ja varo polttamasta kaalia. Lisää pilkottu omena, punaviinietikla, suola ja pippuri.
Paahda leipiä hetki kuivalla pannulla. Lisää niille levitettävää vuohenjuustoa ja sen jälkeen kaalimuhennos. Koristele ja nauti lämpimänä.