Tänä keväänä Porokylän Leipomossa on nähty jotain uutta: ensimmäinen yliopistoharjoittelija. Loviisa Aholainen, Helsingin yliopiston 4. vuoden elintarviketieteiden opiskelija, on ollut osa tuotekehityksen ja laadun tiimiämme kolmen kuukauden ajan – ja jättänyt jälkensä moneen paikkaan.
Harjoittelija, joka ei odota töitä vaan hakee niitä
Loviisa on tarttunut harjoittelunsa aikana tehtäviin, joita harva ensikertalainen olisi osannut odottaa. Hän on laatinut koulutusmateriaalia tuotannon työntekijöille tuoteturvallisuuden aiheista, osallistunut tuoteturvallisuusjärjestelmän ylläpitoon tekemällä tuotantokierroksia ja tarkastelemalla tuotteiden valmistusprosesseja vuokaavioista.
Rinnalla on kulkenut tuotekehitys: Loviisa on ollut mukana koeleivonnoissa uusien tuotteiden parissa sekä tehnyt valikoimaan liittyviä taustaselvityksiä. Lisäksi hän on tukenut markkinointitiimiä koostamalla pakkaussuunnitteluun tarvittavaa tietoa.
Loviisalla on asenne kohdallaan. Hän oppii nopeasti, kysyy rohkeasti ja tarjoutuu oma-aloitteisesti mukaan projekteihin. Juuri sellaista asennetta tarvitaan työelämän alussa. Tuotekehitysjohtajamme Laura Hyvärinen haastatteli Loviisaa:
Mikä sai sinut hakemaan harjoitteluun juuri Porokylän Leipomoon?
Porokylän Leipomo tuli minulle tutuksi jo ensimmäisenä opiskeluvuotenani, kun yliopistokaverini haastattelivat Lauraa kurssityötä varten. Harjoittelupaikkaa etsiessäni minulle oli tärkeää löytää yritys, jossa pääsisin osallistumaan monipuolisesti erilaisiin tehtäviin ja tämän avulla oppimaan mahdollisimman paljon. Tämän lisäksi leipomoteollisuus ei ollut minulle entuudestaan tuttu toimiala, joten ajattelin Porokylän Leipomon tarjoavan arvokasta kokemusta ja uusia näkökulmia tulevaisuutta ajatellen.
Mikä on ollut harjoittelun mielenkiintoisin tai yllättävin kokemus?
Harjoittelun aikana on ollut erityisen antoisaa päästä tutustumaan sekä tuotekehityksen että laadun tehtäviin. Mieleenpainuvimpia kokemuksia on ollut ulkoisen auditoinnin seuraaminen, sillä se syvensi ymmärrystäni laadunhallintajärjestelmästä ja sen käytännön toteutuksesta. Lisäksi olen päässyt osallistumaan tiiviisti tuotekehitysprojekteihin aina ideoinnista koeleivontoihin ja niiden dokumentointiin asti. On ollut mielenkiintoista nähdä, miten tuotteita kehitetään vaihe vaiheelta.
Mitä olet oppinut, mitä yliopisto ei olisi pystynyt opettamaan?
Esimerkiksi tuoteturvallisuusjärjestelmät ja niiden vaatimukset ovat konkretisoituneet minulle harjoittelun aikana aivan uudella tavalla. Käytännön työ on auttanut ymmärtämään, miten erilaiset vaatimukset näkyvät päivittäisessä toiminnassa. Toisaalta olen saanut paljon käytännön kokemusta leipomoteollisuuden toimintaympäristöstä ja tuotantoprosesseista. Olen päässyt näkemään käytännössä sen, miten esimerkiksi raskin ominaisuudet vaikuttavat lopputuotteeseen.
Mitä haaveilet tekeväsi elintarviketieteilijänä tulevaisuudessa?
Tulevaisuudessa toivon työskenteleväni laadunhallinnan parissa. Lisäksi Porokylän Leipomo on herättänyt kiinnostukseni leipomoteollisuuteen, joten näkisin mielelläni myös sen osana tulevaisuuden urapolkuani.
Yliopisto ja leipomo – parempi yhdistelmä kuin miltä kuulostaa
Elintarviketieteiden opinnot antavat vahvan teoreettisen pohjan, mutta vasta leipomossa teoria muuttuu käytännöksi. Tuoteturvallisuus ei ole enää pelkkä kurssikirjan luku, kun seisoo tuotantolinjalla ja seuraa, miten se toteutuu joka päivä sadoissa kiloissa taikinaa.
Meille yhteistyö Helsingin yliopiston kanssa on luonteva jatko sille, mitä olemme aina uskoneet: paras leipomotuote syntyy kun osaaminen, uteliaisuus ja ainutlaatuisuus kohtaavat.
Haemme harjoittelijoita jatkossakin
Loviisan harjoittelu on vahvistanut sen, mitä epäilimme: yliopistoharjoittelijat tuovat mukanaan tuoretta osaamista ja uusia näkökulmia – ja saavat vastineeksi kokemuksen, jota ei saa luennoilta. Tulemme hakemaan harjoittelijoita myös jatkossa. Jos opiskelet elintarviketieteitä tai muuta leipomoteollisuuteen liittyvää alaa ja kiinnostuit, ota yhteyttä – kuullaan mielellään.
Lisätiedot:
Porokylän Leipomo Oy
tuotekehitysjohtaja Laura Hyvärinen
laura.hyvarinen@porokylanleipomo.fi
050 4098 122